K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Poslední majitel i zaměstnanec břidlicového dolu

Den v krajině břidlice Poslední majitel i zaměstnanec břidlicového dolu

Poslední majitel i zaměstnanec břidlicového dolu

Přestože se na samém počátku První republiky břidlicovému průmyslu zrovna nedařilo, v dalších letech již byl zdrojem místní prosperity. Posledním úspěšným podnikatelem na šachtě Anna v Mokřinkách byl předvídavý a nápaditý Jan Řihák.

Slibné začátky jediného česky mluvícího odborníka na těžbu břidlice se rychle ocitnou jako na tobogánu, kterým je historie 20. století. Pro obnovení těžby si do Mokřinek přivedl zkušeného správce dolu z Velké Střelné, který i s manželkou bydlel v jednom z nových Berghausů.

Většinu projektové dokumentace si však zpracovává sám. K dolům nechá natáhnout elektřinu. Zřídí odčerpávání vody i pořídí strojní vybavení na opracování břidlicových polotovarů. Jeho doly začaly velmi rychle prosperovat, ale protože byl Čech, musel oblast po záboru Sudet opustit. Doly mu zabral německý stát, který zde těžil po celou dobu druhé světové války.

Po skončení války byl do roku 1948 jmenován národním správcem některých svých dolů. Po komunistickém převratu směl však na posledním činném dole v Zálužném pracovat pouze jako technický zaměstnanec…Podle pamětníků to nesl překvapivě dobře. Pronásledování se za svou podnikatelskou minulost ale nevyhnul a nakonec byl z funkce technika propuštěn.
 

Mohlo by vás zajímat

Budišov nad Budišovkou
Seznamte se s Krajinou břidlice  a odneste si na památku srdce z břidlice!
Zálužné

Prozkoumejte  jediný zpřístupněný důl v České republice! Dozvíte se, jak se dobýval kámen, který chránil vídeňský Schönbrunn i Národní divadlo.
Zálužné
Zažijte netradiční komentovanou vycházku v místech, kde je dědictví minulosti ještě stále živé! Vypravte se s námi do Krajiny břidlice, kterou vás provedou naši zasvěcení průvodci.
 
Název souboruPopisStáhnout