K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Stříhali dohola mladého synečka

1. republika kontrastů a bojů Stříhali dohola mladého synečka

Stříhali dohola mladého synečka

Budova hlučínského gymnázia na ulici Dr. Edvarda Beneše zažila ledacos. V roce 1938 se jejími chodbami zcela jistě procházel mladý básník Josef Kainar, když tu skládal zkoušku z dospělosti.

 A nejen to, možná i někde tady si na kousek papíru napsal některý ze svých příběhů a menších básní, které byly vydány o několik let později. V hlavním městě Prajzské, jak se místnímu kraji říká, se ocitl o tři roky dříve. Úplně sám. Jeho tatínek dostal práci jako přednosta stanice v Přívoze a v Ostravě nebylo toho času ani jedno gymnázium s češtinou jako vyučovací řečí. Kainar byl člověk kontrastů a vnitřních bojů, podobně jako kout světa, ve kterém se náhle ocitl.  Drsný, hrubý, ale pravdivý, stejný jako jeho verše.

Mohlo by vás zajímat

Hlučín
Objevte specifickou a kontrastní historii oblasti, která se stala součástí Československa až v roce 1920! 
Hlučín - Darkovičky
Vydejte se za vojenskou historií Československa, na vlastní kůži ucítíte tíhu zrady, sílu odvahy a odhodlání bránit republiku!
Název souboruPopisStáhnout